top of page

Climate Change Developments:

C02 400 ppm seviyelerini geçti.

C02 400 ppm seviyelerini geçti.

Dünya’nın ısınmasının en büyük nedeni Karbondioksit (CO2) kirliliğidir. Sanayileşme dönemi öncesi 800 bin yıl kadar, CO2 seviyesi yaklaşık 280 ppm civarında seyretti. Ancak 20. yüzyıldan bugüne devam eden keskin bir artış görüldü ve görülmeye devam etmektedir.

Küresel Isınmanın Nedeni: İnsanlık

Küresel Isınmanın Nedeni: İnsanlık

Bloomberg Business yayınladığı haber başlığına göre insanlık olarak, Küresel ısınmanın bir numaralı nedeni olduğumuzu anlaşılır grafiksel, verilere dayanarak önümüze sunuyor. NOT: Tıkladığınızda ilgili siteye yönlendirileceksiniz.

Mikdat Kadıoğlu: İklim Değişikliği

Mikdat Kadıoğlu: İklim Değişikliği

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu (d. 1961, Maçka), Türk meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü tarafından iki saat üzerinde Küresel İklim Değişikliği hakkında kendi tarz yapısı ile konuları anlaşılır bir biçimde bizlere anlatıyor. Bu sunumun sonlarında ise, soru-cevap kısmı ile konukların merak ettiği sorular cevaplandırılıyor. NOT: Tıkladığınızda ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.

CFCC-Uluslararası Bilimsel Konferans

CFCC-Uluslararası Bilimsel Konferans

Paris COP21(Conference of Parties- Taraflar Konferansı) (7-8 Aralık 15) (http://www.cop21paris.org/) öncesinde, Dünya’nın en geniş katılımlı uluslararası bilimsel konferansı olan CFCC15,100 farklı ülkeden 2200’den fazla katılımcı, mevcut iklim değişikliği hakkında çok kapsamlı bilgi edinme fırsatı ile sürdürülebilir ve daha dengeli çözümlerin iklim değişikliği etkilerini azaltmak ve uyum sağlamak için neler yapılabileceği konularını yerinde takip etme şansı buldu. Sonuç Beyannamesi ve Detayları

Bill Gates, temiz enerji üzerine

Bill Gates, temiz enerji üzerine

Serveti 79 milyar $’ı bulan Dünya’nın en zengini Bill Gates (1), Dünya’nın enerjiyi temin ederken beraberinde getirdiği sorunların (küresel ısınma, iklim değişikliği, sosyal adaletsizlik gibi) farkında olmalı ki, temiz enerji teknolojilerine yatırımı ciddi boyutta düşünüyor ve bu nedenle gelecek 5 yıl içinde 1 milyar $’lık yatırım yapmayı planlıyor.

Obama, Yeni Düzen-Temiz Enerji Planı

Obama, Yeni Düzen-Temiz Enerji Planı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Dünya'nın en güçlü ismi Obama, iklim değişikliği ile mücadelede çağrıda bulunuyor: "This is not an opinion, this is a FACT - Bu bir görüş değil, bu bir GERÇEK" Ve Başkan Obama devam ediyor:

İklim Değişikliği Konferansı 2015

İklim Değişikliği Konferansı 2015

The 2015 United Nations Climate Change Conference - Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı 2015, Paris Aralık 2015 yılında Paris iklim Konferansı’nda (COP21) 195 ülke ilk kez evrensel, yasal olarak bağlayıcı nitelikte küresel iklim anlaşmasını kabul etti. Peki, anlaşmada alınan kararlar, açılan başlıklar ve atılacak adımlar neler idi? Devamı için tıklayın...

22.04.2016-İklim Anlaşması İmzalandı

22.04.2016-İklim Anlaşması İmzalandı

Belki bir kişi için küçük bir imza ama Türkiye'de iklim değişikliği etkilerini azaltmaya dönük planlamalarda, alınacak kararlarda, büyük sorumlulukların nedeni, başlangıcı ve başvuru kaynağı bu Evrensel Konferans'ta alınan kararların kabulü olması bakımından ölçüsü olmayan öneme sahip. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, bu konu kapsamında Türkiye ve hedefleri kısa kısa...

National Geographic: Tufandan Önce

National Geographic: Tufandan Önce

Leonardo Dicaprio, 2014 Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak atandıktan sonra, iklim değişikliği konusunda yaşanan gelişmeleri Dünya'nın çeşitli yerlerine (Çin, Hindistan, Kanada, Endonezya, ABD) gidip, bizzat kendisi yerinde yaşanan değişiklikleri gördü. Gittiği yerlerde önde gelen insanlarla, devlet adamları ile yüz yüze görüşme imkanı buldu. Bu gözlemleri sonucunda, Paris 2016 İklim Konferansı'nda konuşmasını büyük mesajlarla tamamladı. Bu belgeselde tüm bu yazılanları bulacaksınız.

Racing Extinction - Belgesel

Racing Extinction - Belgesel

Bir grup cesur aktivistin çabası ile ortaya konulmuş 2015 yapımı belgeselde, yok olma tehlikesi altında bulunan canlılarının (malta vatozu, köpekbalıkları gibi) insanlar tarafından, Doğu Asya ülkelerinde geçim kaynağı olduğu için nasıl bilinçsizce kıyıma uğradığını , karbon salınımının gözle görülemeyen yayılımını, mercanların yok oluş sebeplerini, farkındalık yaratmak için bu aktivistlerin mücadelelerini ve daha fazlasını Türkçe dublajlı veya İngilizce olarak tıkladığınızda izleyebilirsiniz.

Chasing Ice - Belgesel (2012)

Chasing Ice - Belgesel (2012)

National Geographic fotoğrafçısı James Balog ve ekibinin amaçları dünyanın değişen buzullarının çok yıllık bir kaydını bilimsel yöntemlerle, grafiklerle, istatiksel verilerle değil, tasarlanmış zaman atlamalı kameralar kurararak elde etmekti. Bu çalışma bir anlamda, çok önemli bir kanıt, ve inkar edilmesi olanaksız delil niteliğinde bir sunum idi. Toplamda 24 kamera olmak üzere, 12 adet Grönland’a, 5 adet İzlanda’ya, 5 adet Alaska’ya, 2 adet Montana’ya konumlandırıldı.

An Inconvenient Truth - (2006)

An Inconvenient Truth - (2006)

İklim değişikliğinin Dünya'ya getirdiği tehlike üzerine çarpıcı bir belgesel - bu sorunun sebepleri, etkileri ve geçmişi ve potansiyel çözümleri. Al Gore eski ABD başkan adayı tarafından, kendine has anlatımı ile iklim değişikliği üzerine oldukça etkileceyici bir belgesel.

A Plastic Ocean (2016)

A Plastic Ocean (2016)

Belgesel, gazeteci Craig Leeson'un, bulunması zor mavi balinaları ararken, bozulmamış olması gereken okyanusta plastik atıkları keşfettiği zaman başlar. Bu macera dolu belgeselde, Craig, dalgıç Tanya Streeter, uluslararası bilim insanları ve araştırmacılar ekibi ile birlikte çalışıyor: Plastik atıkların aç balıkların, kuşların karınlarda sonlandığına şahit olurken, günlük hayatımızın her bölümünde plastikle çevrili kent yaşantımızın alternatifsizliğini ve etkilerini izleyebilirsiniz.

bottom of page